Likewise Camaro Wild Amber Oak
Camaro Wild Amber Oak is a premium oak effect luxury vinyl flooring solution featuring authentic timber grain detailing, 2.0–2.5mm thickness, durable 0.3–0.55mm wear layer, and a water-resistant finish—ideal for modern residential and commercial interiors.
41.99 £inc. Vat. Per SQM
Category: LVT
Brand: Likewise Floors
Shippment time: approx. 3 working days
Product Details
| Feature | Details |
| Product Name | Likewise Camaro Wild Amber Oak |
| Brand | Camaro Flooring |
| Type | Luxury Vinyl Tile (LVT) |
| Design | Oak Wood Effect |
| Colour | Wild Amber / Warm Oak |
| Installation | Dryback / Glue Down |
| Coverage | 3.37m² |
| Plank Size | Approx. 184mm × 1219mm |
| Thickness | 2.0mm – 2.5mm |
| Surface Finish | Embossed Wood Grain Texture |
| Slip Resistance | R10 Slip Rated |
| Water Resistance | Fully Water Resistant |
| Underfloor Heating | Suitable up to 27°C |
| Durability | Scratch & Stain Resistant |
| Maintenance | Easy to Clean |
| Warranty | Up to 15 Years Residential |
Product Specifications
- CategoriesLVT
- Product Nr.







