Likewise Cotswold Hand Scraped Brushed Distressed Mist 125mm
Introduce a sophisticated rustic appeal to your interiors with Cotswold Hand Scraped Brushed Distressed Mist engineered wood flooring by Likewise Floors. Designed with a textured hand-scraped surface and a soft Mist-toned finish, this flooring delivers authentic character with a premium UV lacquered protective layer.
67.17 £inc. Vat. per m²
Category: Engineered Wood
Brand: Likewise Floors
Shippment time: approx. 3 working days
Product Details
| Attribute | Details |
|---|---|
| Product Title | Cotswold Hand Scraped Bru Dis Mist |
| Brand | Likewise Floors |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Finish | Hand Scraped Brushed UV Lacquered |
| Shade | Distressed Mist |
| Width | 125mm |
| Construction | 14/3mm |
| Length | Random Lengths (300–1200mm) |
| Pack Size | 1.80m² |
| Edge Detail | Micro Bevel |
| Fitting System | Tongue & Groove |
| Surface Texture | Hand Scraped / Distressed |
| Underfloor Heating | Suitable |
| Installation Method | Floating, Glued, or Nailed |
| Suitable Areas | Living Room, Bedroom, Hallway, Dining Area |
Product Specifications
- CategoriesEngineered Wood
- Product Nr.
- BrandLikewise Floors
- ColorLight
- SuitabilityBedroom, Dining, Hallway, Kitchen, Lounge
- StyleUV lacquered






