Likewise Cotswold Ant Haze Brushed
Enhance your interior with the sophisticated character of Cotswold Ant Haze Brushed engineered wood flooring by Likewise Floors. Featuring a rich Ant Haze tone, brushed surface texture, and durable UV lacquered finish, this engineered oak flooring combines timeless aesthetics with everyday durability.
59.97 £inc. Vat. per m²
Category: Engineered Wood
Brand: Likewise Floors
Shippment time: approx. 3 working days
Product Details
| Attribute | Details |
|---|---|
| Product Title | Cotswold Ant Haze Brushed |
| Brand | Likewise Floors |
| Product Type | Engineered Wood Flooring |
| Finish | Brushed UV Lacquered |
| Shade | Antique Haze |
| Width | 125mm |
| Construction | 14/3mm |
| Length | Random Lengths (300–1200mm) |
| Pack Size | 1.80m² |
| Edge Detail | Micro Bevel |
| Fitting System | Tongue & Groove |
| Underfloor Heating | Suitable |
| Surface Texture | Brushed |
| Installation Method | Floating, Glued, or Nailed |
| Suitable Areas | Living Room, Bedroom, Hallway, Kitchen |
Product Specifications
- CategoriesEngineered Wood
- Product Nr.
- BrandLikewise Floors
- ColorMedium
- StyleUV lacquered
- SuitabilityBedroom, Dining, Hallway, Kitchen, Lounge





